Pobyt v Alpe d'Huez - Tour de France

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Alpe d'Huez

Alpe d'Huez je slavné lyžařské středisko ležící v centrální části francouzských Alp. Pro mě je ale spíše známé díky Tour de France. Leží ve výšce 1860m, nejvyšším bodem střediska je Pic Blanc 3330m. Celkem je zde 123 sjezdovek, které tvoří neuvěřitelnou délku 249km, nejdelší z nich je dlouhá 16km....  


Nás to místo spíše zajímalo z cyklistického hlediska a to znamenalo, že nás opět nečekal žádný lehký výšlap. Kopec začíná ve městě Le Bourg d´Oisans a po 13,8km končí ve výšce 1860m. Při cestě nahoru čeká na cyklisty 21 serpentýn a průměrný sklon kopce 8,1% s maximem 13%. Každá zatáčka nese jména předchozích vítězů etap.

Etapa s cílem v Alpe se jela ve čtvrtek a my jsme přijeli do Alpe            v pondělí v podvečer, takže bylo ještě spousta času se po Alpe a okolí porozhlédnout. Mě se tohle lyžařské středisko velice líbilo, ale při Tour tam bylo na mě až moc lidí. Po příjezdu jsme museli najít nějaké místo, kde strávíme těch dalších několik dní. Kopec v Alpe je úplně jiný než na Mont Ventoux, není tam tolik místa kolem. Museli jsme vyjet až za Alpe, kde už bylo moře karavanů. Nakonec se nám podařilo místo najít.

Další den jsem samozřejmě jako první vyrazil zdolat kopec na kole. Sjel jsem dolů do Le Bourg d´Oisans a vydal se nahoru. Trvalo mě hodinu a sedmnáct minut dostat se do cíle. Byla to další báječná zkušenost, ale víc mě bavilo Mont Ventoux. Lehký kopec to určitě není, neboť za každou z těch jednadvaceti serpentin se cesta pěkně zvedne.

Ve středu dopoledne jsem se vydal na okružní jízdu po trase Tour. Jezdci totiž při prvním průjezdu Alpe pokračovali dále na Col de Sarenne (2000m), odkud je čekal sjezd a návrat zpátky. Tak jsem zamířil na Col de Sarenne. Cestou mě potkali hned dva nepěkné zážitky. První byl, když nějaký cyklista seděl zkrvavený u krajnice a ošetřovali ho a ten druhý byl podobný. Asi po kilometru přistával vrtulník pro dalšího cyklistu, kterého měli naloženého v sanitce. Po tomhle jsem si byl hned jistý, že následný sjezd pojedu hezky v klidu, protože to bylo docela nebezpečné. Po sjezdu už mě ale čekala krásná cesta zpátky pod Alpe. Odpoledne byla na programu prohlídka Alpe a jelikož se zrovna jela časovka na Tour, tak jsme se zastavili u jedné letní zahrádky, kde jsme se podívali na časovku v televizi.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky