TdF na Mont Ventoux - Tour de France

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Mont Ventoux

Tak a bylo to tady! Neděle 14. července, francouzský státní svátek ´´Den dobytí Bastily´´ a naše první etapa Tour de France. Už dva dny předem jezdily na vrchol kamiony s vybavením a v noci ze soboty na neděli to byl kamion za kamionem. Vozily bariéry, reklamy, televizní vybavení a spoustu dalších věcí. Já jsem se rozhodl, že si kopec ještě v neděli vyjedu. Byla to chyba, protože jsem z toho skoro nic neměl. Dolů to trvalo málem déle než nahoru. Spousta lidí, co mířila nahoru plus desítky automobilů a několik policejních autobusů. Musel jsem jít dokonce kus pešky, když už mě nechtěla policie pustit dál. Ale jak to bývá pár metrů po svých a hned zase zpátky na kolo. Když jsem se dostal dolů do Bedoinu, tak jsem to otočil a vydal se zpátky nahoru. Zase nic příjemného, pořád v koloně automobilů, kterým se pálily spojky, takže to vůbec nevonělo. Postupem času a s přibývající výškou se to zlepšovalo a nakonec, když jsem se dostal asi tak dva kilometry pod vrchol, jsem to musel stejně otočit, protože tam už to bylo uzavřené úplně. Tak jsem se vrátil zpátky na základnu, převlékl jsem se, vzal věci a vyrazil k vrcholu. Místo jsem si našel asi tak kilometr a dvě stě metrů před cílem.

Na místě jsem byl už pár hodin před plánovaným dojezdem závodníků. Na cyklisty v ten den čekala etapa dlouhá 242.5 km a jejím startovním místem bylo město Givors. Během čekání na závodníky vyjelo nahoru neskutečné množství vozidel. Vozidel s pořadateli, novináři a také týmových vozidel s VIP hosty atd.

Nemířily tam pouze desítky automobilů, ale také stovky více či méně zvláštních fanoušků ze všech koutů světa a samozřejmě i z Česka a ze Slovenska.

K Tour de France patří i reklamní karavana, která já součástí Tour už od roku 1930. Vyráží vždy 2 hodiny před závodníky a tvoří ji téměř 200 sponzorských automobilů, ze kterých během celé Tour vyletí neskutečné množství reklamních předmětů. Kolona je někdy roztažena až na 25km a trvá třeba hodinu, než kolem vás celá projede. Je to velká show.

A to už začala atmosféra začala gradovat. Prvním znakem blížících se závodníků byly helikoptéry a zvýšený počet policejních motorek. Pak už to šlo rychle za sebou. Červený ředitelský vůz a hned za ním ve žlutém Chris Froome a další závodníci Contador, Kreuziger, Quintana a další hvězdy. Už jsem zažil spoustu závodů, ale taková atmosféra jako je při Tour není nikde. Výsledky etapy jsou zde.

Tak a to byla Tour de France na Mont Ventoux. Druhý den brzy ráno jsme vyrazili do Alpe d´Huez, kde nás čekalo další seznámení s Tour. Cesta do Alpe d´Huez opět stála za to.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky